Faculty Directory

Administration

Principal  Sondra Morris 
Administrative Assistant Vicki Miller
Directory of Campus Operations Ann O'Leary
Director of Admissions Terri Heath
Director of Special Events & Advancement Office Christine Armour
Director of Business Affairs Kathy Hurt
Director of Communications
and Sports Information
Sharon Masterson
Director of Development Matt Stark
Director of Alumni Stacey Peeney
Director of Technology Lisa Dufur
Senior Systems Engineers Marlene Light
Director of Website & Administrative Computing Mitzi Donato
Director of PLUS Program Terri Dickens
Director of Digital Marketing Tonya Stark
Director of Academic Affairs Dr. Elizabeth Fischer
Director of Campus Ministry Deacon Jeff Drycimski
Co-Dean of Students John Cooley
Co-Dean of Students Adam Smith
Campus Nurse Lindsay Wilemon
Director of Maintenance Omar Castaneda

Athletics

Director of Athletic Affairs,
Head Women's Basketball Coach
Caleb Marcum
Assistant Athletic Director Sharon Masterson
Head Boys Basketball Coach Rob Sabau
Head Baseball Coach Brandon Patton
Head Bowling Coach Tommy Martin
Head Cross Country Coach Nancy Wehby
Head Football Coach John Cooley
Head Golf Coach Barbara Hervey
Head Boys Lacrosse Coach  
Head Girls Lacrosse Coach  
Head Boys Soccer Coach Nick Dressman
Head Girls Soccer Coach Hugh Jackson
Head Softball Coach Corey Gex
Head Swimming Coach Molly Pickering
Head Tennis Coach Barbara Hervey
Head Track and Field Coach Nancy Wehby
Head Trap Coach Tab Watters
Head Volleyball Coach  
Head Water Polo Coach Molly Pickering
Head Wrestling Coach Don Madeksho

Guidance

Freshmen Mary Cox
Sophomore Mary Cox
Junior Jennifer Brannon
Senior Stephanie Scates

Department Chairs

Computer/Newspaper/Yearbook Stacey Peeney
English Cathleen Zeanah
Foreign Language     Laura Burke
Fine Arts   
Health/PE  Molly Pickering
Mathematics  Amy Beatty
Science    Patsy Rush
Social Studies Jim Epley 
Theology      

 

Teaching Faculty

English

Cathleen Zeanah, Chair
Pearson Allen
Betsy Baker
Heather Freel
Kaitlin McCumber
Julie Vaughan

 

Math

Amy Beatty, Chair
Causaundra Bradley
Herman Jorgensen
Don Madeksho
Tim Pangonas
Tammi Portanova
Blair Seymour
Andrea Smith

 

Science

Patsy Rush, Chair
Debra Bautista
Angel Lafferty
Jamie Schneider
Blair Seymour
Mary Sutton
Jennifer Wiggins

 

Social Studies

Jim Epley, Chair
Nick Dressman
Paul Frierott
Sr. Rita Marie Kampa
Caleb Marcum
Pepita Nolan
Brent Patton
Rob Sabau
Don Sebren

 

Foreign Language

Laura Burke, Chair
Paul Bryant
Veronica Espin 
Bertha Rodriguez
Karen Terre
Cheryl West

 

Theology

Nick Brashier
Christine Giles
Dr. Mark Ginter
Sr. Rita Marie Kampa
Darlene Nevle
Adam Smith
Lori Wade

 

Computer, Yearbook, Newspaper

Stacey Peeney, Chair
Stacey Peeney, Computer and Newspaper

 

Fine Arts & Performing Arts

 
Kaitlyn Stoddard
Tim Vaziri
Naomi Ziegler

 

Health / PE

Molly Pickering, Chair
John Cooley
Brandon Patton
Brent Patton
Adam Smith

 

Library

Lisa Dufur