Faculty Directory

Faculty Directory

Administration

Principal  Sondra Morris 
Administrative Assistant Vicki Miller
Directory of Campus Operations Ann O'Leary
Director of Admissions Justin Wharton
Director of Special Events & Advancement Office Christine Armour
Director of Business Operations Kathy Hurt
Director of Communications
and Sports Information
Sharon Masterson
Director of Development Matt Stark
Director of Alumni Stacey Peeney
Director of Technology Lisa Dufur
IT Support Specialist Darla Taylor
Director of Website & Administrative Computing Mitzi Donato
Director of PLUS Program Terri Dickens
Director of Digital Marketing & Website Tonya Stark
Director of Academic Affairs Dr. Elizabeth Fischer
Director of Campus Ministry Deacon Jeff Drycimski
Dean of Male Students Adam Smith
Dean of Female Students Amy Hendrichovsky
Campus Nurse Lindsay Wilemon
Director of Maintenance Omar Castaneda
Director of Campus Safety & Security Mark Hooper

Athletics

Director of Athletic Affairs Will Hudgens
Assistant Athletic Director/Head Baseball Coach Brandon Patton 
Head Boys Basketball Coach Rob Sabau
Head Cross Country Coach Kaitlyn Stoddard
Head Football Coach Marlon Walls
Head Golf Coach Barbara Hervey
Head Boys Lacrosse Coach Hampton Robinson
Head Girls Lacrosse Coach Nathan Booker
Head Boys Soccer Coach Nick Dressman
Head Girls Soccer Coach Hugh Jackson
Head Softball Coach Corey Gex
Head Swimming Coach Molly Pickering
Head Tennis Coach Barbara Hervey
Head Track and Field Coach Will Hudgens
Head Trap Coach Tab Watters
Head Volleyball Coach Amy Hendrichovsky
Head Water Polo Coach Molly Pickering
Head Wrestling Coach Don Madeksho

Guidance

Freshmen Mary Cox
Sophomore Mary Cox
Junior Jennifer Brannon
Senior Stephanie Scates

Department Chairs

English Cathleen Zeanah
Foreign Language     Laura Burke
Fine & Tech Arts Naomi Ziegler
Health/PE  Molly Pickering
Mathematics  Amy Beatty
Science    Patsy Rush
Social Studies Jim Epley 
Theology     Sr. Rita Marie Kampa

 

Teaching Faculty

English

Cathleen Zeanah, Chair
Betsy Baker
Lynsee Brinkerhoff
Heather Freel
Sr. Mary Martin
Kenzie Newman
Margaret Rodriguez
Julie Vaughan

Math

Amy Beatty, Chair
Causaundra Bradley
Herman Jorgensen
Don Madeksho
Tim Pangonas
Tammi Portanova
Blair Seymour
Andrea Smith

 

Science

Patsy Rush, Chair
Debra Bautista
Angel Lafferty
Jamie Schneider
Blair Seymour
Mary Sutton
Jennifer Wiggins

 

Social Studies

Jim Epley, Chair
Nick Dressman
Paul Frierott
Sr. Rita Marie Kampa
Pepita Nolan
Brent Patton
Rob Sabau
Don Sebren
Marlon Walls

 

Foreign Language

Laura Burke, Chair
Lynsee Brinkerhoff
Veronica Espin 
Bertha Rodriguez
Karen Terre
Cheryl West

 

Theology

Sr. Rita Marie Kampa, Chair
Nick Brashier
Nick Dressman
Deacon Jeff Drzycimski
Sr. Mary Martin
Darlene Nevle
Pepita Nolan
Adam Smith
Lori Wade

 

Fine, Tech & Performing Arts

Naomi Ziegler, Chair
Stacey Peeney
Ashley Segarra
Kate Schaffler
Tonya Stark
Kaitlyn Stoddard
Tim Vaziri

 

Health / PE

Molly Pickering, Chair
Will Hudgens
Brandon Patton
Marlon Walls

 

Library

Paul Bryant