Faculty Directory

Faculty Directory

Administration

Principal  Sondra Morris 
Administrative Assistant/Attendance Naomi Ziegler/Deanna Bergloff
Directory of Campus Operations Cecilia Bryant
Director of Admissions Jake Garbuzinski
Director of Special Events & Assistant Dir. of Admissions Christine Armour
Director of Business Operations Kathy Hurt
Asst. Accounting Manager and Website Mitzi Donato
Director of Communications Alexis Giannini
Director of Alumni Kyle Van Frank
Director of Technology Aaron Lamey
IT Help Desk

Zach Dabbous
Kendrick Nelson

Director of PLUS Program Terri Dickens
Director of Academic Affairs Dr. Elizabeth Fischer
Chaplain Fr. Dexter Noblefranca
Dean of Students Adam Smith/Margaret Rodriguez
Campus Nurse Lynn Tillman
Director of Maintenance Omar Castaneda
Director of Campus Safety & Security Mark Hooper

Athletics

Athletic Director Nate Weyant
Assistant Athletic Director Nick Dressman
Head Baseball Coach Jake Garbuzinski
Head Boys Basketball Coach Joshua Weeden
Head Girls Basketball Coach Paul Stoddard
Head Cross Country Coach Rebecca Garbuzinski
Head Football Coach Joey Magnifico
Head Golf Coach Barbara Hervey
Head Boys Lacrosse Coach Hampton Robinson
Head Girls Lacrosse Coach Alex Thompson
Head Boys Soccer Coach Zayrion Harris
Head Girls Soccer Coach Zayrion Harris
Head Softball Coach Correy Gex
Head Swimming Coach Margaret Rodriguez
Head Tennis Coach TBA
Head Track and Field Coach Rebecca Garbuzinski
Head Trap Coach Tab Watters
Head Volleyball Coach Charlie Crunk
Head Water Polo Coach Margaret Rodriguez
Head Wrestling Coach Don Madeksho

Guidance

Freshmen Susanne Angelillo
Sophomore Jennifer Brannon
Junior Jennifer Brannon
Senior Stephanie Scates

Department Chairs

English Cathleen Zeanah
Foreign Language     Laura Burke
Fine & Tech Arts Naomi Ziegler
Health/PE  Sondra Morris
Mathematics  Amy Beatty
Science    Patsy Rush
Social Studies Jim Epley 
Theology     Sr. Rita Marie Kampa

Teaching Faculty

English

Cathleen Zeanah, Chair
Betsy Baker
Heather Freel
Sr. Mary Martin Linn
Kenzie Newman
Margaret Rodriguez
Julie Vaughan

Math

Amy Beatty, Chair
Causaundra Bradley
Terri Dickens
Herman Jorgensen
Don Madeksho
Tammi Portanova
Blair Seymour  
Davis Smith

Science

Patsy Rush, Chair
Debra Bautista
Angel Lafferty
Jamie Schneider
Blair Seymour
Jennifer Wiggins

Social Studies

Jim Epley, Chair
Steve Beussink
Charlie Crunk
Nick Dressman
Paul Frierott
Sr Rita Marie Kampa
Ryan Knott
Stacey Peeney
Joshua Weeden

Foreign Language

Laura Burke, Chair
Michael Foster
Bertha Rodriguez
Cheryl West

Theology

Sr. Rita Marie Kampa, Chair
Nick Dressman
Anna Graziosi
Sr. Mary Martin Linn
Darlene Nevle
Fr. Dexter Noblefranca
Adam Smith
Lori Wade

Fine, Tech & Performing Arts

Naomi Ziegler, Chair
Ashley Segarra
Kate Schaffler
Kaitlyn Stoddard
Tim Vaziri

Health / PE

Charlie Crunk
Joey Magnifico
Adam Smith

Library

Paul Bryant